מתכננים לפתוח מסעדה? המדריך לקבלת רישיון עסק

מתכננים לפתוח עסק? נזקקים לסיוע בהתנהלות מול משרד הבריאות והרשויות לצורך קבלת רישיון עסק ו\או רישיון יצרן? מעוניינים לשנות את מהות בית העסק ומחפשים גורם מקצועי שייעץ ויילווה אתכם בתהליך? על פי החוק לרישוי עסקים מחויבים כל בתי העסק בתחום המזון וכל אלו הנושקים אל הענף בהנפקת רישיון לבית העסק.

 

מדובר בהליך ביורוקרטי שמטרתו להבטיח את שלום הציבור ולמנוע מראש ככל שניתן סכנות בריאותיות ובטיחותיות, זאת באמצעות מכלול רחב של תקנות וחוקים הנוגעים לאספקטים התכנוניים, ההנדסיים, הבטיחותיים, התברואתיים וכן הלאה. הרישיון לפתיחה וניהול בית העסק מונפק על ידי הרשויות המקומיות, זאת באמצעות הגורמים הרלוונטיים שפועלים מטעמה ורק לאחר שהוכח שנתקיימו כל התנאים המוגדרים בחוק.

 

רישיון עסק: הליך ביורוקרטי מורכב ורב שלבי

 

המומחים של חברת ביולב לבטיחות מזון ומעבדות בע"מ מסבירים שהדרישה לרישיון עסק כוללת בתוכה את כל העסקים, המפעלים והארגונים שיש להם נגיעה כלשהי לתחום המזון, לרבות בתי גידול לבעלי חיים, מפעלים לייצור מזון, מחסני קירור, אטליזים, חברות קייטרינג, מלונות, כמו גם אולמות אירועים, מסעדות, מאפיות, רשתות שיווק וכיוצא בזה.

 

מחברת ביולב מוסיפים גם שכל שינוי במהותו, גודלו או בעלותו של העסק הקיים, דורש אישור מוקדם ממחלקת רישוי לעסקים, וכך גם בנוגע לשינויים בסידור הפנימי, שדרוג או הוספת תחומי עיסוק, ומומלץ להיוועץ באנשי מקצוע המתמחים בתחום לפני שנוקטים בצעד כלשהו, מאחר ומדובר בהליך ביורוקרטי רב שלבי ומורכב, כאשר כל ליקוי או חריגה מהתקנות עלולים להוביל להשלכות כלכליות חמורות.

 

ליווי הלקוח בכל השלבים הכרוכים בתהליך

 

מחברת ביולב מציינים שהצעדים ההתחלתיים בתהליך להנפקת רישיון עסק כרוכים באיסוף מידע מוקדם כגון מיקום בית העסק, תכניות המתאר של האזור, התכניות ההנדסיות והתאמתן לדרישותיהם של משרד הבריאות, משרד החקלאות, המשרד לאיכות הסביבה, הרשות הארצית לכבאות והצלה, משטרת ישראל ועוד.

 

השלבים הבאים כוללים הכנה והגשת בקשת רישיון לעסק יחד עם מסמכים נלווים כגון תכנית עסקית שעומדת בכל הדרישות ושחתומה בידי מהנדס, תכנית בטיחות, אישור רשם החברות, חוזה רכישה ומסמכים נוספים הנדרשים בהתאם לאופיו וסיווגו של בית העסק. לפיכך, חשוב כאמור להסתייע בשירותיהם של אנשי מקצוע המתמחה בתחום, המייעצים ומלווים את הלקוח בכל השלבים הכרוכים בתהליך, החל מהשלב התכנוני ועד לשלבי היישום בפועל.

 

רישיון עסק | ביולב